IBR-Zakaźne Zapalenie Nosa i Tchawicy Bydła wywoływane jest przez Herpeswirus bydlęcy Typu 1 (BHV-1) 🤭 Jedną z najważniejszych cech BHV-1 jest jego zdolność przechodzenia w stan latencji w neuronach zwojów czuciowych, które unerwiają błonę śluzową w miejscu zakażenia. 😰

Układ odpornościowy chorego zwierzęcia nie jest w stanie pozbyć się wirusa latentnego (takie zwierzę zarażone jest do końca swojego życia), a jego uaktywnienie może nastąpić w późniejszym okresie życia spontanicznie i zwykle wywoływane jest sytuacjami stresowymi (transport, inne zakażenia).

👉Dlatego każde zakażone zwierzę powinno się traktować jako potencjalne źródło BHV-1 ❗️Transmisja wirusa odbywa się głównie przez kontakt z osobnikami zakażonymi ( siejącymi wirus)- drogą kropelkową, płciową oraz erogenną.

📌 Objawy kliniczne IBR ‼️
W wyniku wprowadzenia wirusa do stada wolnego od zakażenia powoduje on bardzo gwałtowne rozprzestrzenianie infekcji, z zachorowalnością sięgającą od 20 do 100%. Poziom śmiertelności jest bardzo zmienny i może sięgać do 15%. Ostre zakażenie BHV-1 charakteryzuje się gorączką, kaszlem, depresją, utratą apetytu, wypływami z nosa i worka spojówkowego, przekrwieniem i zmianami w błonach śluzowych oraz drastycznym spadkiem produkcji mlecznej. A w przypadku zakażenia wirusem IBR u krów ciężarnych może prowadzić do ronień. Czasami schorzenie to przyjmuje formę podkliniczną, cechującą się obniżoną płodnością, spadkiem wydajności mlecznej (około 2,5 litra dziennie), obniżonymi przyrostami oraz IMMUNOSUPRESJĄ ‼➡️ która przyczynia się do pojawiających się w stadzie biegunek, mastitis, zatrzymań łożyska i wielu innych schorzeń…

📌Bardzo często to właśnie ta forma generuje ogromne straty finansowe, które nie sa dostrzegalne gołym okiem…

✅ Jak zwalczamy wirusa ⁉️
Zwalczanie IBR oparte jest na immunizacji 💉prowadzonej przy użyciu szczepionek markerowych – jest to podejście najbardziej elastyczne i korzystne ekonomicznie. Więcej informacji odnośnie tego jak stwierdzić obecność wirusa w Waszym stadzie, a także doboru najlepszej szczepionki i najlepszego programu szczepień dostosowanego pod Wasze stada uzyskacie u naszych lekarzy terenowych.